Belépés



Címlap Hasznos információk LED lámpák tesztje
LED lámpák tesztje

Egy remek 2010-es cikk a LED lámpák alkalmazhatóságáról, kiválasztásáról.

 

 

Hány darab LED lámpára van szükség szobánként?

Mivel szinte minden második kérdés ez szokott lenni, így ezt a bekezdést előre vettük a tesztben: a tapasztalat azt mutatja, hogy a pillanatnyi technológiai állapotot és lámpa típusokat ismerve négyzetméterenként kb. 1 Wattnyi LED világítással lehet számolni. Ez átszámolva kb. így néz ki: 48 ledes lámpából 1-2 m2-ként 1 db, 60 ledes lámpából 2-3 m2-ként 1 db, de ez csak a cikkben feltüntetett fényintenzitású lámpákra vonatkozik! Kérjük olvassák át tesztet, sok hasznos információval fog szolgálni.


Szeretném azzal kezdeni, hogy nagyon elegem van úgy általában a LED lámpa gyártók által megadott adatokból. Lumen, lux, candela, milicandela értékek, akár egymásnak ellentmondó adatokkal együtt, vásárló legyen a talpán, aki ezek között eligazodik.

Így általában nem is szoktak eligazodni, aminek az a vége, hogy vesznek valamilyen LED lámpát, majd elállás jogával vissza is küldik nekünk, hogy ez vagy az a lámpa nem felel meg annak, amit a gyártó a dobozra írt. Részben igaza van a gyártónak is, részben a vásárlónak is, meg is mondom, hogy miért. A vásárló vesz egy LED lámpát, amire van írva egy lumen érték, meg hogy kb. 40W-nak felel meg. (Persze ha baj van, akkor nem 40W-os halogén lámpának, hanem 40W-os normál lámpának felel meg, de ezt pl. nem mondják el előre.)

A vásárló kicseréli a halogén lámpáját LED lámpára és elájul, hogy sok ezer forintért adtak egy halovány ....-t. Persze, jön is vissza lámpa, hozza az elégedetlen vásárlót is magával, a gyártó pedig azt mondja, hogy hozom a műszert, bemérjük és annyi lumen lesz ami a dobozra van írva. Ezt a korszakot ezennel megszüntetjük, innen én magam fogom megmondani, hogy melyik lámpa mire jó (vagy bevezetek egy új mértékegységet: 1 Gaben = 1x10W halogén:), most ebben a cikkben szépen egymás mellett le is fényképezzük a versenytársakat és döntsön ki-ki maga.


Sugárzási szög

A hosszúra nyúlt bevezető után essünk túl a halogén lámpák bemutatásán, mert ugye ezt akarjuk lecserélni. Az első és legfontosabb dolog (amit szintén mindenki félreért), az a sugárzási szög. Egy normális halogén lámpának általában 36° körüli a sugárzási szöge. Helyes tehát a feltételezés, hogy ezt egy kis sugárzási szögű (25-45°) LED lámpával helyettesíthetjük? Nem. A válaszról először egy kép, majd a magyarázat:

alt   alt
    
35°-os halogén lámpa vs 45°-os LED lámpa sugárzási szöge.

Mi látszódik a képen? Az, hogy ugyan a halogén lámpa 36°-os, ámde fényerejének csak mintegy 80%-át adja le ebbe a térszögbe, további kb 100-120°-os térszögbe pedig a spot lámpa tükrös részéből verődik vissza fény. Ezzel szemben a LED lámpa csak abba a kis térszögbe világít, nincs járulékos / visszaverődő fény.

(Ezt a jobb oldali fekete fehér, színinformációitól megfosztott képen lehet a legjobban látni, a különbségeket a továbbiakban is ezzel a módszerrel emeljük ki.)

A fenti jelenség nem hiba, egyszerűen a LED lámpák fénye irányított fény, a halogén spot lámpák pedig az MR (Multifaceted Reflector) tükrös hátlapból profitálnak plusz fényt a fő sugárzási szögön kívül. Ezzel együtt lehet élni, sőt kiemelő világításnak tökéletes, lehet hogy lumen vagy candela értékben is megfelelnek egymásnak, de akkor sem igaz, hogy 35W=3W, csak a fenti magyarázattal együtt.

Hogyan lehet a fenti jelenséget kiküszöbölni? Erre a jelenségre egy alternatíva, hogy nagy sugárzási szögű (100-120°) LED lámpát választunk a halogén helyett, azonban ennek is van egy hátulütője: elveszítjük azt a viszonylag kis méretű, ám erősen megvilágított területet, helyette egy homogénebb megvilágítást kapunk:

alt   alt
    
36°-os sugárzási szögű halogén spot lámpa vs. 120°-os szögű LED lámpa

A fenti probléma akkor szokott jelentkezni, amikor 10-15-20 m2-es helyiségek világítása egy darab mennyezeti lámpatesttel van megoldva, amelyben van 3-6 db halogén lámpa. Ezt ugye mindenki beforgatja úgy, hogy ahol fény kell, oda világítson a halogén, a többi helynek a világítása pedig a fentiek szerint a halogének járulékos fényével meg van oldva. A nagy csalódás akkor következik be, amikor lámpa cserére kerül a sor, hiszen a LED lámpák nem tudják ezt. Vagy erősen világítanak egy pontba, vagy gyengén, de nagy felületen. Csere esetén érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy akár vegyesen is használjuk a különböző sugárzási szögű LED lámpákat, egy lámpatesten belül. Pl. négy lámpa esetén 3 db nagy sugárzási szögű, hogy a szobában világos legyen, plusz 1 db kis sugárzási szögű lámpát az íróasztalra / irányítani, ahogyan a halogén esetében.


Színhőmérséklet

A másik érdekes kérdés a színhőmérséklet. A halogén lámpáknak 2700K a színhőmérsékletük (egy vasdarab melegítésével határozzák meg a színhőmérsékletet, amilyen színt kiad a izzáskor olyan lesz a színhőmérséklet, pl. 2700 C°-nál vöröses/sárgás fénnyel izzik a fém, 6400 C°-nél pedig kékes / fehéres). Az ehhez hasonló melegfehér LED lámpáknak pedig olyan amilyen, a gyártók 2500K-3500K értéket adnak meg, de ez nem kicsi sáv, tartalmazza a vörös / sárga / zöld spektrum egy részét. Ráadásul ez kis mértékben beszállításonként is változik, sőt az élettartam folyamán is változik. A változás természetesen elég kicsi, de kaptunk már vissza azért LED lámpát, mert az első csapatból 1 db elromlott, a csere amit küldtünk pedig picit más színnel világított. Mi visszavettük, de a gyártó tőlünk már nem vette vissza: azt nyilatkozta, hogy ez nem garanciális hiba...

alt   alt
    
Halogén lámpa színhőmérséklete vs. különböző gyártók melegfehér LED lámpái

A fenti két képen a halogén lámpa és a különböző LED lámpa gyártók melegfehér színhőmérsékletei. A kép értelmezéséhez a tesztről tudni kell, hogy a fényképezőn 2700K-es színhőmérsékletet állítottam be fehéregyensúlynak, tehát a halogén sárgás-vöröses színe lesz a fehér szín. Ehhez képest a melegfehér LED lámpák hidegebb színűek, a sárga / zöld és kék tartományba csúsznak el. Általánosságban elmondható a következő tesztől, hogy minél inkább a sárga tartományba esik a fényképezett kép, annál közelebb van a LED lámpa színe a halogén fényforrás színéhez.

Hidegfehér színű lámpák. Ebben a tesztben főleg a melegfehér színű LED lámpákat teszteljük, a hidegfehér színűeket nem (bár lesz néhány összehasonlító kép), mert azonos típus és gyártó mellett a hidegfehér színűek kb. 10%-al erősebbek a melegfehér társaiknál valamint a színük erősen kékes irányba tolódik el, de lássuk ezt egy-egy képen:

alt   alt
    

Halogén lámpa színhőmérséklete vs. melegfehér és hidegfehér LED lámpa

Bár a tesztben nem szerepelnek, minden melegfehér LED lámpának van hidegfehér párja, melyek szintén megvásárolhatóak az internetes áruházunk felületén. A hidegfehér színű lámpákat munkahelyre, irodákba ajánljuk (a kollégák később álmosodnak el tőle). A melegfehér színű lámpákat a lakótérben előforduló világítási feladatokhoz akánljuk, kellemesebb, pihentetőbb színe miatt.

 

Fogyasztás, energiahatékonyság

Na ez az a terület, ahol a LED lámpák igazán remekelnek, a marketing gépezet legfontosabb fegyvere ez: a nevetségesen alacsony fogyasztás. Ebbe különösebben nem tudok belekötni, de lehet, hogy csak azért mert még nem mértem meg a fogyasztásukat :) Természetesen a mihez képest is lényeges, mert lehet hogy nagyon keveset fogyaszt, de ehhez fényerőnek is társulnia kell.
Ennek mérésére a lumen / Watt (lm/W) arányt használják már régóta a világítástechnikában, s persze a LED lámpáknál is. Mi ennek a lényege? A lámpák lumen értékét elosztják a fogyasztásukkal, ez az érték a lm/W.
- Pl. egy 100 Wattos normál izzó 1300 lumenes, azaz 13 lm/W hatékonyságú,
- Egy 100 Wattos halogén izzó 1800 lumenes így energiahatékonysága 18 lm/W.
- Egy 20 Wattos kompakt fénycső 1200 lumenes, így ennek 1200/20 = 60 lm/W az energiahasznosítási hatékonysága.

Lássuk a LED lámpákat:
- Pl. 2 Wattos LED lámpa 96 lument világít, ez 48 lm/W,
- egy 3 Wattos 220-260 lumen gyártótól függően ez pedig akár 73-85 lm/W hatékonyságot is jelenthet.

Minél magasabb a lm/W érték, annyival több fényt kapunk egy Wattnyi energia befektetése árán. (Persze csak ha igazak, és a fentiek szerint értelmezhetőnek tartjuk a megadott lumen értékeket.)

alt   alt
    
Bal oldalon 255 lumenes halogén vs. 231 lumenes LED. Jobbra 255 lumenes halogén vs. 280 lumenes LED lámpa

A fenti két képen 3 db lumen értékben közel egyforma lámpát mutatunk be, sorban:
- halogén 35 Watt: 255 lumen
- 3W PowerLED: 231 lumen
- 3W 60 led: 280 lumen.

Önmagában alkalmas a lumen érték lámpák összehasonlítására? Szerintem nem...


Élettartam

Na itt szoktak még megőrülni a gyártók, csak úgy repkednek az 50.000-80.000 sőt 100.000 órás élettartalmi adatok. Ebből mekkora botrány lesz azt nem tudom, de tény, hogy a LED lámpáknak az idő előrehaladtával csökken a fényerejük. A rendesebb gyártók bevallják, hogy az első 5.000 óra után akár 10%-os fényerő csökkenés is tapasztalható, a további fényerő csökkenésről nem szól a fáma, már elméletileg nem ennyire durva, de biztosan jelentkezik. Hogy ebből hogy lesz 100.000 óra azt nem tudom.
A másik dolog, ami gyanakvásra adhat okot, hogy a GE a saját PowerLED lámpáira 20.000 óra élettartamot ír, pedig biztosan van olyan minőségű mint cikkünk alanyai. Ezekből kiindulva én úgy gondolom, hogy egy LED lámpa használható élettartalma valahol 15.000 és 25.000 óra körül alakul. Ha nem így lenne, akkor nem egy év garanciával (vagy garancia nélkül) árulnák a LED lámpákat. Persze hozzá kell tenni, hogy világítani fognak a LED lámpák 50.000 óra múlva is, de lehet hogy csak akkor fogjuk látni a fényét, ha belenézünk a lámpába...


A versenyzők és a teszt körülményei

Hogy teljes legyen a kép a következő lámpákat teszteltük:
- halogén lámpából GE MR16 Start típusból 20-35 és 50W-os,
- LED lámpából 3 gyártótól (LifeLight, PannonLED, és LEDMaster) 18-21-24-48 és 60 db leddel szerelt lámpák,
- valamint a szintén GU10-es csatlakozóval szerelt 7 és 9 Wattos GE kompakt fénycsövek.

alt
 

A teszt körülményei: a készülő irodánkat teljesen besötételtük, majd két asztali lámpát helyeztünk el az asztalok szélén, amivel az iroda két sarkát világítottuk meg. A fotókat 2700K-re állított színhőmérséklettel készítettük el, ezért fehér színű a halogén lámpa fénye, holott kicsit sárgás-vörösesnek kellene lennie. Ha igaz lenne a LED lámpákra is a 2700K-es színhőmérséklet, akkor azok is fehér színűek lennének a képen. A lámpák a saroktól 180 cm távolságra vannak, ez egy 250 cm-es belmagasságot tekintve kb. akkora mintha a lámpák a mennyezetre lennének szerelve, a fény pedig egy asztal felületére esne. A színekhez hozzá kell tenni, hogy élőben nem ennyire zöldek és kékek a lámpák fényei, de amilyen színe van a fotón élőben is olyan színárnyalat kíséri a LED lámpa fehér fényét.


Halogén lámpák

Először is lássuk, hogy milyen különbségek vannak a halogén spot lámák fényei között. GE MR16 Start típust használtunk, lássuk a képeket:

alt   alt
    
Bal oldalon 20W vs. 35W halogén. Jobbra 50W vs. 35W halogén lámpa.

A bal oldali képen látható 20W és 35W-os lámpák közötti különbség látható, ennyit jelent a plusz 15 Watt. A jobb oldalon lévő 50W és 35W-os összehasonlításból pedig az derül ki, hogy nem érdemes 50W-os halogént venni. Kétszer fotóztam újra az 50 és 35W-os lámpákat, mert azt hittem, hogy összecseréltem őket, de nem. Az 50W-os GE halogénnek tényleg ilyen a fénye. Persze a fénycsóva közepén erősebb egy kicsit, de szemmel alig, fényképezővel pedig egyáltalán nem érzékelhető a különbség. A 35 Wattról 50 Wattra való váltás már nem éri meg.

 

Kis led számú (18-24 ledes) LED lámpák

A kis LED számú LED lámpákat két helyzetben alkalmazhatjuk. Akkor van létjogosultságuk, ha a lámpák száma meghaladja a négyzetméterek számát. Tehát egy 20 m2-es helyiség általános világítására 20 db ilyen lámpát kell használnunk a megfelelő fényerősség eléréséhez. Jellemzően a 10-15 Wattos halogén lámpák kiváltására alkalmasak, de mivel a legkisebb halogén amit találtam 20 Wattos volt, ezekkel hasonlítjuk most össze:

LED Master 18 ledes - melegfehér (110°)

altSugárzási szög: 110°
Fogyasztás: 2,6 Watt
Gyári lumen érték: 49 lm
Energiahatékonyság: 18,8 lm/W
Megfelelőség: kb. 10 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 20W halogén spot vs. LED Master 18 ledes - melegfehér színű LED lámpa

Tesztünk első szereplője a LED Master 18 ledes melegfehér LED lámpája, már régi ismerős, szinte a kezdetektől áruljuk és nagyon kevés cserénk volt még belőle. Nem ígér sokat, de azt meg is tartja: kb. 10 Wattos halogén lámpának megfelelően árulják, és kb. ennyit is tud. A színhőmérsékletet tekintve kicsit zöldes-sárgás színe van.


LED Master 24 ledes - melegfehér (110°)

altSugárzási szög: 110°
Fogyasztás: 3,2 Watt
Gyári lumen érték: 70 lm
Energiahatékonyság: 21,8 lm/W
Megfelelőség: kb. 15 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 20W halogén spot vs. LED Master 24 ledes - melegfehér színű LED lámpa

A 18 ledes lámpa testvére a 24 ledes LED Master lámpa. Ugyanúgy régi ismerős, alacsony csere aránnyal. Szintén a nem ígér sokat, de azt betartja kategória: kb. 15 Wattos halogén fényteljesítményt lehet számolni. A színhőmérsékletet tekintve kicsit kékes színe van.


LifeLight 21 ledes - hidegfehér (30°)

altSugárzási szög: 30°
Fogyasztás: 1 Watt
Gyári lumen érték: 70 lm
Energiahatékonyság: 42 lm/W
Megfelelőség: kb. 10 Watt halogén
 

     
alt   alt

GE 20W halogén spot vs. LIfeLIght 21 ledes (30°-os)- hidegfehér színű LED lámpa

A LifeLight egy új beszállító, a legkisebb LED számú lámpájuk a 21 ledes, 30°-os lámpa. Sajnos melegfehér színből nem volt raktáron, ezért a hidegfehéret fényképeztük be, fényerőben valószínűleg nincs 10%-nál nagyobb különbség. A 30°-os sugárzási szögnek köszönhetően középen erős fénycsóva alakul ki, de ne tévesszen meg bennünket, továbbra is a 10-15 Wattnak megfelelő kategória. Színhőmérsékletét sajnos nem áll módunkban leellenőrizni, de a LifeLight másik két LED lámpájának nagyon szép melegfehér fénye van, ezért megkockáztatom, hogy ennek is. A nagy előnye ennek a lámpának az árában van: már 1.000 Ft alatt beszerezhető. Zárt búrás lámpa, nem lógnak ki előre belőle a ledek, tehát az olyan beépíthető foglalatokba is alkalmas, amelyeknél problémát jelentenek az előre kilógó led diódák (pl. zárt búrás IP44-es MR16-os lámpatestek egy része).


Közepes led számú (48 ledes) LED lámpák

A 48 ledes lámpák piacát vágták tönkre a leghamarabb. Ebből a típusból minimum 10 gyártótól van lámpa, egészen egzotikus lumen értékekkel. Mi pillanatnyilag a LifeLight led lámpáit értékeljük ezen a piacon a legtöbbre: nem is túl drága, a fényereje és a színhőmérséklete is egész jó, de lássuk a fotókat.

LifeLight 48 ledes - melegfehér (120°)

altSugárzási szög: 120°
Fogyasztás: 2,3 Watt
Gyári lumen érték: 150 lm
Energiahatékonyság: 65 lm/W
Megfelelőség: kb. 20-25 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 20W halogén spot vs. LIfeLIght 48 ledes (120°-os)- melegfehér színű LED lámpa

A 48 leddel szerelt LifeLight lámpák fényereje már egészen hasonlatos a 20 Wattos halogén spot fényéhez, kivéve természetesen a középső erős fénycsóvát. Ettől eltekintve, egy szép színhőmérsékletű, homogén fényű lámpát ismerhetünk meg benne. Én megelőlegezem a bizalmat és kimondom: kb 20W-os halogén fényforrás cseréjére alkalmas.


Nagy led számú (60 ledes) LED lámpák és PowerLED

A 60 ledes lámpák marketing ügyileg már az 50 Wattos halogénnek vannak megfeleltetve, azonban én egy kicsit szolidabbra venném a figurát. Két gyártó a LifeLight és a PannonLED 60 ledes lámpáit és a LED Master 3x1 Wattos PowerLED lámpáit fogjuk közelebbről megvizsgálni:

LifeLight 60 ledes - melegfehér (120°)

altSugárzási szög: 120°
Fogyasztás: 3 Watt
Gyári lumen érték: 220 lm
Energiahatékonyság: 73 lm/W
Megfelelőség: kb. 35 Watt halogén
 

 ˙   
alt   alt

GE 35W halogén spot vs. LifeLIght 60 ledes (120°-os)- melegfehér színű LED lámpa

A LifeLight 60 ledes lámpáit 35 Wattos halogén lámpával együtt fényképeztük le, lévén a gyártó 40 Wattosnak felelteti meg. Ezt én nem feltétlenül tartom kizártnak, bár inkább maradjunk annyiban, hogy alulról közelíti, mindenesetre a szórt fény tartományában itt a LED lámpának már nagyobb a fénye. A lámpa színhőmérséklete kellemes, talán ez a legszebb melegfehér, amit LED lámpában eddig láttam. Árában sem veszélyes. 


PannonLED 60 ledes - melegfehér (120°)

altSugárzási szög: 120°
Fogyasztás: 3 Watt
Gyári lumen érték: 280 lm
Energiahatékonyság: 87 lm/W
Megfelelőség: kb. 35 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 35W halogén spot vs. PannonLED 60 ledes (120°-os) - melegfehér színű LED lámpa

A PannonLED a legmagasabb feltüntetett lumen értékű LED lámpa, 280 lumen fényértékével kicsit meghaladja a 35 Wattos halogén 255 lumenjét. Fotón ez a 10% előny nem látszódik, szemre sincs nagy különbség. A doboz feliratán 35 Watt megfelelőség szerepel, maradjunk abban, hogy ez igaz kb. is. A PannonLED melegfehér LED lámpa színe kicsit kékes. Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy összehasonlítsam a LifeLight lámpával, mert kb. egy árban is vannak, és kb. ugyanazon a piacon is indulnak:

alt   alt
    
PannonLED 60 ledes (120°-os) vs. LifeLight 60 ledes (120°-os) mindkettő melegfehér színű

Szemmel láthatólag nincs túl nagy különbség a két gyártó terméke között. A hidegebb színhőmérséklet miatt PannonLED itt egy kicsit erősebbnek látszik, de mintha a sugárzási szög egy kicsit kisebb lenne.


LED Master 3xPowerLED-es - melegfehér (45°)

altSugárzási szög: 45°
Fogyasztás: 3 Watt
Gyári lumen érték: 231 lm
Energiahatékonyság: 77 lm/W
Megfelelőség: kb. 35-40 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 35W halogén spot vs. LED Master 3xPowerLED (45°-os)- melegfehér színű LED lámpa

A LED Master kis sugárzási szögű PoweLED lámpái elég jól vizsgáztak, a sugárzási szögön belül lazán megvan a 35-40 Wattnyi fényerő, mondjuk a lámpa fényének színe kicsit a zöld árnyalat felé van eltolódva. Igaz a lámpa 45°-os szögű papíron, de vagy a GE lámpa nagyobb, mint 36° vagy ez kisebb mint 45°. Kiemelő világításra tökéletesen megfelel.


LifeLight 88 LED-es gömbizzó - melegfehér (270°)

altSugárzási szög: 270°
Fogyasztás: 4 Watt
Gyári lumen érték: 340 lm
Energiahatékonyság: 85 lm/W
Megfelelőség: kb. 40 Watt normál izzó
 

     
 alt   alt

GE 28W halog GLS vs. LifelLight 88 LED (270°-os)- melegfehér színű LED lámpa

(A következő tesztre persze majd mindenki mondani fogja, hogy egy körben sugárzó lámpát miért egy asztali lámpában tesztelünk. Egyrészt azért, mert kénytelen vagyok valamivel elválasztani a két lámpa fényét - egyébként egymást fényét erősítenék. Másrészt ha megnézzük ezeknek a lámpáknak a normális felhasználási módját, akkor azt látjuk, hogy a lámpák nagy része eleve ilyen lámpatestbe kerül, ami valamennyire beletakar a teljes sugárzási szögbe pl. akár egy színes üvegbúra, vagy egy lámpaernyő, stb. Továbbá az is feltűnhet, hogy nem normál izzóhoz, hanem már egy energiatakarékosabb (a normál gömb izzó kiváltására készült) GE Halo GLS lámpával hasonlítjuk össze a fényét. Azért, mert én egyszerűen nem tudtam venni egyet - és ennek folyamán életszerűtlennek találok olyan versenytársat beállítani, amit már nem gyártanak.)

Az egyetlen gömbizzó a cikkben, pedig ilyen lámpa is létezik legalább 10 féle LED számmal (20-80 Wattig...). A LifeLight 88 ledes lámpája a magas LED számúak közül való, fogyasztása a doboz alja szerint 3 Watt, a doboz teteje szerint 4 Watt, gondolom inkább a 4 Watt az igaz. A gyártó szerint ez a lámpa 60W-os normál lámpának megfelelő. A fényképeken 28 Wattos HaloGLS lámpval van lefotózva, ami egy 40 Wattos normálnak felel meg. Mivel a halogén fényeloszlása ebben az esetben is elég vegyes (és a gömbizzókhoz hasonlóan pont oda nem világít ahová irányítva van), azt kell, hogy mondjam, hogy az összhatás ugyanaz. 40 Wattos normál lámpát ki lehet vele váltani, de 60 Wattosat szerintem nem. A színhőmérséklet LifeLight-os, tehát egészen kellemes.

A kisebb led számú gömb és gyertya izzókról nem nyitnék különösebben vitát. Ennek 88 ledes lámpának a kisebbik testvére a 60 ledes, az így látatlanban 25-30 Wattos normálnak felel meg. Az ennél kisebb LED számú gömbizzók a 10-15 Wattos kategóriába esnek, ha így tekintünk rájuk, nagyot nem fogunk csalódni.

 

Kompakt GU10 spot fénycsövek és E27/E14 reflektor fénycsövek

Kompakt fénycső? Mit keres a kompakt fénycső egy LED lámpa tesztben? - kérdezheti a kedves olvasó. Azért van itt, mert a kedves olvasók 95%-nak eszébe sem jut, hogy a kompakt fénycső is versenyez ezen a piacon. A beépíthető lámpatestekbe van kompakt GU10-es foglalattal 7 és 9 Wattos, E14 és E27-es foglalattal 7 és 11 Wattos, és ráadásul igen jók is. Sajnos a kompakt fénycsöveket a multik a 290 Ft-os kínai, kék, vibráló "kompakt fénycsőnek látszó tárgyakkal" megölték, de legalábbis a vásárlói bizalmat tönkretették. Pedig egy jó fénycső (és itt márkás pl. új típusú GE fénycsőre gondolok) tényleg jó. Erre bizonyíték az, hogy még nem küldtek vissza kompaktot. LED lámpát viszont annál többet...

GE 7 Wattos spot kompakt fénycső GU10 foglalattal

altSugárzási szög: kb 110°
Fogyasztás: 7 Watt
Gyári lumen érték: 286 lm
Energiahatékonyság: 40,8 lm/W
Megfelelőség: kb. 30-35 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 35W halogén spot vs. GE 7W GU10 kompakt fénycső - melegfehér színű

A GU10-es foglalattal érkező 7 Wattos kompakt sugárzási szöge egészen hasonló a nagy sugárzási szögű LED lámpákhoz, itt a kép alapján úgy 100°-osra saccolom. A középső erős fénykörről természetesen itt is le kell mondanunk, de a fényerő a megvilágított terület majdnem teljes egészén homogén. Ezen sokat segít a fénycső speciális mintázatú "előtétlencséje" amely igen jól és egyeneletesen szórja a fényt. A jó minőségű kompakt fénycsövek úgy általában 5x akkora hatékonysággal hasznosítják az energiát, mint a normál lámpák, és kb 4x jobban mint a halogének, így azt mondhatjuk erről a 7 Wattos kompaktról, hogy kb. 28 Wattos halogénnek felel meg. Ez a fényképeken nem annyira adja magát, de ezeket a lámpákat 35 Watt helyett szoktam ajánlani, és még nem panaszkodtak miatta. A színhőmérséklete egészen kellemes, hátránya, hogy mint minden kompaktnak, ennek is kell egy kis idő (kb. 1 perc) amíg eléri teljes fényerejét.

GE 9 Wattos spot kompakt fénycső GU10 foglalattal

altSugárzási szög: kb 110°
Fogyasztás: 9 Watt
Gyári lumen érték: 405 lm
Energiahatékonyság: 45 lm/W
Megfelelőség: kb. 40-50 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 50W halogén spot vs. GE 9W GU10 kompakt fénycső - melegfehér színű

A nagyobbik testvére az előző lámpának a 9 Wattos spot kompakt. A négyszeres kompakt energiahasznosítási szorzóval számolva ez 36 Wattos halogénnek felel meg, azonban bátran szoktam ajánlani 50 Wattos halogén helyett, ami elsőre kicsit bátornak hangzik, de a fórumról idézném Petrák János urat, akinek ezt a lámpát ajánlottam az 50 Wattos halogén helyett:

"Tisztelt Tályai Gábor! Meg szeretném köszönni segítségét a nappali világításom problémája meg oldodott s nem utolsó sorban lényegesen kisebb befektetésből mintha a led izzókat választottam volna. Petrák János."

Mi is köszönjük a visszajelzést! Ez egy független, külső vélemény ehhez sokat nem akarok hozzátenni, csak azt hogy a színhőmérséklet és a bemelegedés ugyanaz mint az előző lámpánál, sőt az összes szállítmányban, tehát ha valami probléma van akkor is könnyű cserélni.

A kompakt fénycsövek ellenében utolsó indoknak azt szokták felhozni, hogy ha összetörik, akkor a lámpában lévő higany "megöl mindenkit". Azért ennyire nem könnyű meghalni, én már törtem el egyszerre egy egész dobozzal és még mindig itt vagyok. DE! Hogy ne érje szó a ház elejét, a fenti két spot kompakt, és az alábbi két reflektor fénycső zárt búrában van, így a fénycsövek védve vannak minden külső behatás ellen, csak kalapáccsal lehet összetörni őket, úgyhogy meg lehet nyugodni.


GE 11 Wattos reflektor kompakt fénycső E27 foglalattal

altSugárzási szög: kb 120°
Fogyasztás: 11 Watt
Gyári lumen érték: 580 lm
Energiahatékonyság: 52,7 lm/W
Megfelelőség: kb. 50 Watt halogén
 

     
 alt   alt

GE 50W halogén spot vs. GE 11W E27 reflektor kompakt fénycső - melegfehér színű

A beépíthető lámpatestek természetesen nem csak az MR16-os méretű (5 cm külső átmérőjű) lámpához léteznek, hanem E27-es és E14-es (63 mm-es átmérőjű) lámpához is. Ilyenkor a cserét két módon oldhatjuk meg: vagy keresünk E14/E27-es LED lámpát (ami általában drágább a más foglalat miatt) vagy veszünk a LED lámpákhoz egy GU10->E27/E14 átalakítót. Vagy veszünk kompkat fénycsövet, amit pont erre találtak ki. A reflektor kompaktból a 11 Wattos teljesítményűt láthatjuk a fenti képen egy 50 Wattos halogén társa mellett. A középső fénykörön kívül a kompakt fénycsőnek mindenhol nagyobb fénye van mint a halogén lámpának. Ezt a lámpát tehát 50W-os halogén és 60 Wattos normál lámpa helyett nyugodtan merem ajánlani. A színhőmérséklet az előző kompaktokhoz hasonlóan nagyon kellemes. 

 

Energiahatékonysági és megfelelőség táblázat

A következő két részben táblázatok és számadatok fognak szerepelni, aki ezt nem különösebben értékeli az ugorhat közvetlenül a Eredményhirdetés részre.
Akik maradtak: az alábbi energiahatékonysági táblázaton összehasonlíthatják, hogy a különböző típusú fényforrások milyen hatásfokkal alakítják az áramot fénnyé, valamint, hogy szerintem a halogén lámpák milyen energiatakarékos lámpának felelnek meg:

 

Lámpa gyártó Típus Fogyasztás Lumen lm/W Megfelelőség
GE Spot GU10 Halogén 20 Watt 138 6,9 -
GE Spot GU10 Halogén 35 Watt 255 7,3 -
GE Spot GU10 Halogén 50 Watt 415 8,3 -
GE Gömb E27 Halo GLS 28 Watt 340 12,1 40 W normál
GE Kompakt GU10 Spot 7 Watt 286 40,9 35 W halogén
GE Kompakt GU10 Spot 9 Watt 405 45,0 50 W halogén
GE Kompakt E27 Reflektor 11 Watt 580 52,7 60 W normál
LED Master GU10 18 LED 2,6 Watt 49 18,8 10 W halogén
LED Master GU10 24 LED 3,2 Watt 70 21,9 15 W halogén
LED Master GU10 Power 3 Watt 231 77,0 35 W halogén
LifeLight GU10 21 LED 1 Watt 42 42,0 10 W halogén
LifeLight GU10 48 LED 2 Watt 96 48,0 20 W halogén
LifeLight GU10 60 LED 3 Watt 220 73,0 35 W halogén
LifeLight E27 88 LED 4 Watt 340 85,0 40 W normál
PannonLED GU10 60 LED 3 Watt 280 87,0 35 W halogén

 


Megtérülés

Természetesen az egész világítás-korszerűsítés, lámpa csere arról szól, hogy takarékoskodjunk, minél kisebb legyen az áramszámlára és a lámpákra elköltött pénzösszeg. Az alábbi táblázatban 12.000 órányi világításra (naponta kb. 2.7 órát, így évente kb. 1.000 órát számolnak a gyártók) vannak megadva a fogyasztási és bekerülési költségek. Persze lehetne 50.000 órára is számolni, de szeretnék biztosra menni, valamint a 12.000 óránál még biztos marad a LED lámpa fényéből értékelhető mennyiség. Persze, ha mégis én tévednék és a kínai kézművesipar 80.000 órás led lámpákat készít, akkor sincs baj a számolással, a vásárlók egészen egyszerűen csak jobban fognak járni, megspórolják az újabb lámpa árát.

Pesszimista (12.000 órára számolt) megtérülési táblázat

    Élettartam
(óra)
Fogyasztás
1 óra
Fogyasztás
(12.000 óra)
Áram ára
45 Ft/kW
Lámpa ára
(12.000 óra)
Bekerülés össz.
(12.000 óra)
GE Spot GU10 Halogén 1500 20 Watt 240 kW 10 800 Ft 2 080 Ft 12 880 Ft
GE Spot GU10 Halogén 1500 35 Watt 420 kW 18 900 Ft 3 000 Ft 21 900 Ft
GE Spot GU10 Halogén 1500 50 Watt 600 kW 27 000 Ft 3 000 Ft 30 000 Ft
GE Gömb E27 Halo GLS 2000 28 Watt 336 kW 15 120 Ft 4 134 Ft 19 254 Ft
GE Kompakt GU10 Spot 6000 7 Watt 84 kW 3 780 Ft 3 040 Ft 6 820 Ft
GE Kompakt GU10 Spot 6000 9 Watt 108 kW 4 860 Ft 3 180 Ft 8 040 Ft
GE Kompakt E27 Reflektor 6000 11 Watt 132 kW 5 940 Ft 4 392 Ft 10 332 Ft
LED Master GU10 18 LED 50000 2,6 Watt 31 kW 1 395 Ft 1 390 Ft 2 785 Ft
LED Master GU10 24 LED 50000 3,2 Watt 38 kW 1 710 Ft 1 699 Ft 3 409 Ft
LED Master GU10 Power 50000 3 Watt 36 kW 1 620 Ft 3 990 Ft 5 610 Ft
LifeLight GU10 21 LED 30000 1 Watt 12 kW 540 Ft 990 Ft 1 530 Ft
LifeLight GU10 48 LED 30000 2 Watt 24 kW 1 080 Ft 1 920 Ft 3 000 Ft
LifeLight GU10 60 LED 30000 3 Watt 36 kW 1 620 Ft 3 900 Ft 5 520 Ft
LifeLight E27 88 LED 30000 4 Watt 48 kW 2 160 Ft 4 360 Ft 6 520 Ft
PannonLED GU10 60 LED 50000 3 Watt 36 kW 1 620 Ft 3 900 Ft 5 520 Ft

 
Mit látunk a táblázaton? A táblázatban pesszimistán számolt 12.000 órás élettartalommal számoljuk a LED lámpák megtérülését. A táblázat soraiban lehet látni a lámpák óránkénti és a 12.000 óra alatti össz-fogyasztását, és ennek költségét.
A 12.000 óra alatt 8 db halogén lámpát kell kicserélnünk (1.500 óránként), kompakt fénycsövet pedig kétszer (6.000 óránként), ezeknek az ára a "Lámpa ára" nevű oszlopban található.
A legutolsó oszlop mutatja meg, hogy a 12.000 óra üzemelés alatt mennyibe kerül a világítás (lámpák vagy lámpák ára és az áram ára összesen).


Eredményhirdetés

A fenti táblázatok szerint, nagyon óvatosan számolva is megéri korszerűsíteni a normál vagy halogén lámpával szerelt világítást. Lássuk típusonként, most a kompakt fénycsövekkel kezdve:

A korszerű kompakt fénycsövek 5x jobban hasznosítják az energiát a normál lámpákhoz képest, és 4x jobban a halogén lámpákhoz képest. Tehát ha egy 100 Wattos normál lámpát akarunk kiváltani, akkor 100/5 = 20 Wattos kompaktra lesz szükségünk. Ha egy 35 Wattos halogént, akkor kb. 7-9 Wattos kompaktra lesz szükségünk. A GE márkát választva biztosak lehetünk benne, hogy jó minőségű, hosszú életű, szép színhőmérsékletű lámpákat kapunk.

A LED lámpákat tekintve a megtérülés még hamarabb és nagyobb arányban jelentkezik, lévén a fenti tesztből kiderült, hogy a LED lámpák kb. 10x jobban hasznosítják az energiát, mint a halogén fényforrások. Ez azt jelenti (általánosságban), hogy egy 1 Wattos LED lámpa 10 Wattos halogénnek felel meg, egy 2 Wattos a 20 Wattosnak, egy 3 Wattos pedig 30-35 Wattos halogén lámpányi fényt ad le, természetesen egészen más fényeloszlásban, ahogy ez a fenti képeken látható.

Konklúzióként elmondható, hogy még pesszimistán számolva is a normál és halogén izzók cseréjekor, kompakt fénycső esetén kb. harmadára, LED lámpát használva kb. negyedére csökken a világításra (áramra és lámpákra) fordított összeg. Érdemes tehát takarékoskodni, korszerűsíteni a meglévő "pazarló" világítást, de a fentebb bemutatott technikai és világítási sajátosságokat figyelembe kell venni!

 

Forrás: ANRO Épületdíszítés és LED világítás Webáruház - LED Lámpa teszt - 2010.